Eseménynaptár

 

Keresés



 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hírlevél

FŰTÉS – FELELŐSSÉGGEL - a magunk és környezetünk iránt!

Vissza

  • Kategória: Hírlevél
  • Dátum: 2014-12-10 13:34:34
 

FŰTÉS – FELELŐSSÉGGEL - a magunk és környezetünk iránt!

Újra itt a fűtési szezon és újra tapasztalhatjuk azt, hogy sokan – saját és még sok ezer ember egészségét veszélyeztetve – hulladékkal, műanyaggal, bőrrel, bútorlappal tüzelnek.

A tüdőrák a daganatos halálozás vezető oka a gazdaságilag fejlett országokban. Magyarországon férfiaknál első, nőknél a harmadik leggyakoribb halálok, emellett az elmúlt 25 évben tízszeresére nőtt az asztmások száma és az allergiásoké is hihetetlen gyorsasággal növekszik. Az okok között az egyik legjelentősebb a környezetszennyezés, amelynek minden nap ki vagyunk téve. A légszennyező anyagok között a műanyagok égéstermékei a legveszélyesebbek közé tartoznak.

Ha műanyagot égetünk  vagy a környezetünkben teszi ezt valaki, könnyen elszenvedhetjük a következő egészségkárosodások valamelyikét: daganatos megbetegedések, impotencia, magzatkárosodás, máj- és vesekárosodás, májrák, légzési elégtelenség, tüdőgyulladás, vérsejt-károsodás, halál…

A környezetkárosítás bűncselekmény, rendkívüli veszélyt jelent magára az égetőre és a környezetére is. Sokan azt gondolják, hogy a pozdorja, OSB, bútorlap, rétegelt lemez égetése ártalmatlan. Pedig nem az. Az OSB például 2,2-2,5% fenolgyantát tartalmaz, de a többi ragasztott faárút is ez tartja egyben. Égetéskor a fenolgyantából felszabaduló formalin mozgékony gyökké, formiáttá (HCOO−) alakul. Ez tipikusan ráksejtekben keletkező gyök. A fenol-formaldehid műgyantaragasztó hődarabolódásának másik ága a hírhedett PAH-ág (PAH = Policiklusos Aromás szénHidrogének), amely alacsony égési hőfoknál 100 féle rákkeltő anyagot produkálhat. Ennél is veszélyesebb a PVC égetése (Pld. Hypós flakon, fólia, vízvezeték csövek, műanyag úszómedence). A PVC égetésekor például olyan anyagok szabadulnak fel, mint az I. világháborúban harcigázként alkalmazott foszgén, vagy a rákkeltő vinil-klorid, illetve dioxinok. A poliklórozott dibenzo-dioxinokból akár 1 molekula is rákot okozhat a szervezetbe jutva. A dioxinok felhalmozódnak a szervezetben, sőt az anyatejjel az utódokba is átjutnak így hetedíziglen mérgezik az égetőt és még sok millió embert, állatot.2

Központi szabályozás

A jogszabályok tiltják és keményen szankcionálják ezt a tevékenységet. A levegő védelméről szóló 306/2010. számú kormányrendelet alapján félmillió forint bírságot is kiszabhat a járási hivatal, a bíróság pedig a Btk. alapján akár több év letöltendő szabadságvesztésre is ítélheti az elkövetőt.

Helyi rendelet szerint:

Alsónémedi Nagyközség  Önkormányzatának A közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló 20/2013. (IX.10.) önkormányzati rendelete 13.§ (2) bekezdése értelmében: 

Közösségi együttélés szabályaival ellentétes  magatartást valósít meg  az, aki

a) egyedi fűtéssel rendelkező ingatlanokon a fűtőberendezésekben olyan tüzelőanyagot éget, amit a berendezés használati utasításában nem engedélyeztek,

b) nyílt téren és bármilyen berendezésben veszélyesnek minősülő hulladékot, vagy égetése során veszélyessé minősülő anyagot éget (ipari hulladék, műanyagok, gumi, vegyszer, fáradt olaj, vegyszeres és festékes gön­gyöleg, gyógyszermaradványok, szárazelem),

c) avar és kerti hulladék égetése során nem tartja be tűzvédelmi és környezetvédelmi szabályokat.

A közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartás elkövetőjével szemben ötvenezer forintig terjedő helyszíni bírság vagy százötvenezer forintig terjedő közigazgatási bírság szabható ki.

MIT TEHETÜNK, HA VALAKI A KÖRNYEZETÜNKBEN MŰANYAGOT, HULLADÉKOT ÉGET?

  • Adjuk oda neki ezt a cikket, hiszen, sokan nincsenek tisztában az égetés következményeivel.
  • Ha ez nem hoz eredményt, forduljunk a helyi jegyzőhöz lehetőleg írásban tegyünk bejelentést megjelölve a konkrétumokat, a 2004. évi XIX.tv. 141-143.§-ra hivatkozva (közérdekű bejelentés) a hivatal címére vagy a  jegyzo@alsonemedi.hu címre.
  • Fordulhatunk közvetlenül az első fokon eljáró levegőtisztaság-védelmi hatósághoz, azaz a járási hivatalhoz is ( Gyáli Járási Hivatal 2360 Gyál, Kőrösi út 112-114.), amely köteles eljárást indítani bejelentés esetén.
  • A rendőrség is eljárhat környezetkárosítás bűncselekmény gyanúja alapján.
  • A Levegő Munkacsoport Környezeti Tanácsadó Irodája is segíthet a panaszos ügy megoldásában (levego@levego.hu, telefon: 1/411-0509). A www.levego.hu honlap Tanácsadó iroda/Tanácskérés rovatában is lehet jelezni a panaszt.
  • Notórius égetőkkel szemben az illetékes környezetvédelmi felügyelőség is eljárhat.

Tévedés azt gondolni, hogy csak akkor büntethető az égető, ha rajtakapják az égetés közben. A szemétégetés utólag is kimutatható laboratóriumi vizsgálattal a kéményből vett minta elemzésével. A költséges vizsgálatot az Alapvető Jogok Biztosa és a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa (JNO) állásfoglalása szerint a közigazgatási eljárásról szóló 2004. évi 140. törvény 155. § (2) bekezdés alapján a hatóság előlegezi, de bizonyítottság esetén a szennyezőre terhelhető. A büntetés pedig többszázezer forint is lehet.

A szankciók alól az a tény sem mentesít, hogy valakit az anyagi helyzete kényszerít arra, hogy azzal tüzeljen, amivel nem lenne szabad!

Polgármesteri Hivatal

 

 

 

Keresés



 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alsónémedi Nagyközség – © 2010-2025 minden jog fentartva – oldaltérkép